Kominki jako część architektury


Kominek nowoczesny
W nowoczesnych, uporządkowanych i precyzyjnie zaprojektowanych wnętrzach kominek nie jest samodzielnym elementem, ale częścią kompozycji. Chodzi o to, aby byt idealnie zgrany z całością. A ponieważ każde wnętrze jest inne, dopasowany do niego kominek jest niepowtarzalny.

Jakie wnętrze, taki kominek. Jego miejsce, kształt, materiał i ornamenty zmieniają się zgodnie z panującym stylem. Były kominki klasyczne, rokokowe, secesyjne - przyszedł czas na kominki nowoczesne. Zmieniła się bowiem przestrzeń domów, więc forma kominka musiała się do niej dostosować. Potrzebujemy jej coraz więcej. Ma być interesująca, dynamiczna.

Wnętrza nowoczesnego domu się przenikają, perspektywy otwierają. W tej grze bierze udział kominek. Jako okno z widokiem na ogień też się w pewnym sensie otwiera, daje złudzenie przestrzeni. Pomaga łączyć wnętrza - stojąc na styku pomieszczeń lub zaznaczając ich granice. Zasłania schody, oddziela hol od salonu albo salon od jadalni. Często jest wykorzystany jako atrakcyjne zamknięcie ściany lub bryła, którą można obejść dookoła. Czasem jak latarnia morska świeci w otwartej przestrzeni domu. Można go ustawić w centrum, pomiędzy pomieszczeniami. Odrywa się od ściany, bo coraz częściej jest podłączony do stalowego komina. Kiedyś przewód wypadało ukryć, zamurować, dziś jego widok nikomu nie przeszkadza. Wyeksponowany, widoczny z kilku stron kominek odpowiada dynamicznej przestrzeni nowoczesnego wnętrza.

Nowoczesne kominkiKominki nowoczesne
Kominek coraz częściej bierze udział w kształtowaniu otwartej przestrzeni dziennej. Może być na przykład umieszczony w ścianie oddzielającej kuchnię od salonu.Nowoczesne wkłady eksponują ogień i pozwalają go oglądać z dwóch lub trzech stron. Dzięki temu proste architektoniczne bryty wyglądają efektownie i nabierają lekkości.


Pojawiło się też zagadnienie skali. W wysokich dwukondygnacyjnych salonach albo pomiędzy ogromnymi przeszkleniami kominek musi być odpowiednio duży. Stosuje się wtedy wkłady o nietypowych wymiarach i podnosi się poziom paleniska. Równie skutecznie powiększy kominek efektowne obramowanie. Okładzina ścienna wokół kominka może nadać mu niemal monumentalny wymiar.
Nowoczesny, modny kominek jest więc bardziej elementem architektury niż wyposażenia. Wtapia się w ścianę, ukazując tylko niszę paleniska, albo sam staje się ścianą, słupem, filarem, kolumną... Najchętniej przyjmuje prosty, geometryczny kształt prostopadłościanu lub walca. Skośne ścianki okapów przestały być modne. Swoją architektoniczną naturę najlepiej podkreśla kominek prostą bryłą na całą wysokość pomieszczenia.