Tanie grzanie


Tanie grzanie
Kominek

Na pewno każdy chciałby ogrzewać dom tanio, wygodnie i ekologicznie, ale nie wszystkich stać na zakup urządzeń, które to umożliwiają.

Pompy ciepła czy kotły kondensacyjne to urządzenia bardzo wygodne w obsułdze, nowoczesne i ekologiczne. Ich wadą jest to, że nie są tanie. Dotyczy to głównie wszystkim pomp ciepła. Kotły kondensacyjne są wprawdzie tańsze, ale paliwo do nich - zwłaszcza gaz płynny (propan) i olej opałowy - kosztuje niemało. Jakie rozwiązania mogą zastosować inwestorzy, dla których najważniejsze są niskie koszty? Zwykle decydują się na ogrzewanie urządzeniami na paliwa stałe. Nie są one tak wygodne jak automatyczne i praktycznie bezobsługowe kotły na gaz czy olej, a tym bardziej pompy ciepła. Ale za to są stosunkowo tanie, podobnie jak paliwo do nich.

Kominki
Drewno kominkowe jest jednym z najtańszych paliw, w dodatku uznawanym za ekologiczne (odnawialne, a z jego spalania powstaje tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej wykorzystały drzewa w procesie fotosyntezy). Z tego względu kominek jest chętnie stosowanym przez projektantów źródłem ciepła w domach energooszczędnych. By działał efektywnie, powinien być wyposażony w zamykany wkład. Wtedy do ogrzewania domu może być wykorzystywane nawet 70% ciepła powstającego w wyniku spalania drewna - ponad dwa razy więcej niż w tradycyjnym kominku otwartym. Wkład umożliwia też regulację prędkości spalania, by dostosować ją do zapotrzebowania na ciepło i nie przegrzewać pomieszczeń oraz wydłużyć czas palenia, jednocześnie ograniczając zużycie drewna.