Nasady kominowe Rotowent


Nasady kominowe
Samonastawna nasada kominowa ROTOWENT DRAGON

Nasady kominowe montowane są na kominie głównie po to, by poprawić siłę ciągu. Zabezpieczają one też system kominowy przed powstawaniem tak zwanego ciągu wstecznego, czyli ssania. Powoduje on bowiem niebezpieczne cofanie się spalin do przewodu.
Ciąg wsteczny powstaje wówczas, gdy temperatura wewnątrz domu i temperatura na zewnątrz mają zbliżoną wartość. Dzieje się tak najczęściej w ciepłe miesiące letnie. Nasady kominowe chronią również przed silnymi wiatrami opadającymi.

Wiatry takie, podobnie jak silny wiatr odbity od jakiejś przeszkody (na przykład ściany wyższego domu), powodują tak zwane przyduszenie komina i czasowy zanik ciągu. Nasady kominowe zabezpieczają poza tym przed deszczem lub śniegiem, który mógłby niepotrzebnie komin zawilgocić.
Nasady samonastawne lub obrotowe odstraszają zaś ptactwo lubiące wykorzystywać kominy do budowy gniazd, gdyż niemal nieustannie pozostają w ruchu.

Nasady kominowe mogą być wykonane z różnych metali. Najczęściej robi się je ze stali ocynkowanej, miedzi lub chromoniklu.


Nasady samonastawne

Nasady samonastawne Rotowent działają trochę jak żagiel. Są tak skonstruowane, że same się ustawiają zgodnie z kierunkiem wiatru. Osłaniają wówczas wylot przewodu kominowego.

Samonastawna nasada kominowa ROTOWENT DRAGON jest urządzeniem dynamicznie wykorzystującym siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru, wylot kołpaka nasady ustawia się po zawietrznej stronie wiejącego wiatru. Montuje się go na wylotach kominowych o dzianiu grawitacyjnym: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Dzięki opatentowanemu sposobowi łożyskowania umieszczonemu poza obszarem wysokiej temperatury gazów spalinowych, polecamy ją na przewody odprowadzające spaliny z kominków i pieców na paliwa stałe. Maksymalna temperatura pracy: 500 [oC]. Układ obrotowy: łożyska toczne napełnione smarem wysokotemperaturowym.
Zastosowanie:
- do wspomagania wentylacji grawitacyjnej wywiewnej oraz ciągu w kominach spalinowych i dymowych;
- kiedy występują zawirowania powietrza na wylocie komina spowodowane jego niekorzystnym usytuowaniem;
- przy niekorzystnej konfiguracji terenu, silnych i częstych wiatrach (II i III strefa obciążenia wiatrem);
- kiedy brak jest ustabilizowanego ciągu kominowego lub jest on zbyt mały.
Średnice rur dolotowych: 150, 200, 250 - uchylne,
Średnice rur dolotowych: 300 - stałe nie uchylne.
Materiał: chromonikiel 1.4404

Więcej informacji o nasadach kominowych w artykule:
- www.kalfire.com.pl/nasady-kominowe-i-wentylacyjne.htm